Kim demiş bisiklet sürerken müzik dinlenmez diye?

Evet, askerden döndüm ve direk bir ekipman incelemesi yapmaya karar verdim. Aslında çok da inceleme denilemez, kullanıcı yorumu daha doğru olacaktır.

Ben müzik dinlemeyi çok seven biriyim. Bu yüzden yalnız olduğum her anda müzik dinlemek isterim. Bisiklet sürerken de Pelin olmadığı zamanlar yalnız sürüyorum ve sürekli müzik dinliyorum. Eskiden normal bir kulaklığın sadece sağ tarafını takarak müzik dinliyordum. Trafik hep solumdan aktığı için böylesi daha güvenli geliyordu. Ama sonuçta sağınızda olan şeyleri duymuyorsunuz ve hep tek tarafta kulaklık olduğu için biraz dengesizlik olabiliyor.

Askere gitmeden önce bu konu için bir çözüm bulmuştum ama uygulamaya koyamadım çünkü pek zamanım kalmamıştı. Döner dönmez hemen çözüm siparişimi verdim. Çözüm, AfterShokz kulaklık . Kulaklıklar geçen gün elime ulaştı. İşte kutusu ve kutudan çıkanlar:

img_4823  img_4825

Kutudan; kulaklıklar, USB şarj cihazı, kulaklık çantası, kullanma kılavuzu ve garanti kartı çıkıyor.

Bu kulaklıklar geleneksel kulaklar gibi sesi doğrudan kulak kanalınıza vermiyor. “Kemik İletimli” kulaklık olarak geçiyor. Bu ne demek? Cihazdan gelen sesi üzerindeki bir aparat ile titreşime çeviriyor ve kulağınızın yakınındaki kemik üzerine koyduğunuzda hem cihazdan gelen sesi duyabiliyorsunuz, hem de kulak kanalınız kapalı olmadığı için dışarıdaki sesleri duyabiliyorsunuz. Kemiklerinize titreşimi veren kulaklık başları şunlar;

img_4830

Ve sesi titreşime çeviren aparatın da şu olduğunu düşünüyorum :

img_4831

Bu aparatın üzerinde ses açma/kapama düğmeleri ve bir “durdur” düğmesi bulunuyor. Durdur düğmesine basınca kulaklık çalışmaya başlıyor veya kapanıyor. Çalışırken aparatın üzerindeki şu mavi ışık yanıyor:

img_4832

Kulaklık USB üzerinden şarj oluyor. Şarjın tamamen dolması 2-3 saati buluyor ve 15 saat boyunca kesintisiz müzik dinlenebiliyor. Bu da şarj aleti:

Şarj Aleti

Şimdi gelelim benim deneyimime. Kulaklıklar çok garip . Aslında öncesinde okuduğum yorumlarda daha net bir ses duyacağımı sanıyordum ama ancak “gayet yeterli” seviyesinde bir ses geliyor . Eğer bir “Audiophile” değilseniz işinizi rahatlıkla görecektir. Sonuçta böyle değişik bir teknolojiden Sennheiser IE8 performansı beklemek yanlış olur . Basları ve tizleri “gayet yeterli” seviyesinde tabi bu dinlediğiniz kaydın kalitesi ile de biraz alakalı. Daha kaliteli kaydedilmiş müziklerde daha düzgün ses alabiliyorsunuz. Equalizer ile biraz oynayınca da ses düzgünleşebiliyor .

Yoldaki deneyimlerimde gayet başarılı sonuçlar verdi. Hem müziği net bir şekilde duyup hem de trafiğin sesini rahatlıkla duyabiliyorum. Hatta kaldırımda konuşan insanları bile duyabiliyorum. Sesi çok açmama bile gerek kalmıyor. Hatta sesi çok açarsam dışarıdaki sesi duyma seviyem azalıyor. Bu yüzden ortalama bir seviyede dinlemek benim için yeterli oldu.

Sonuç

Sonuç olarak bu kulaklıkta amaç muhteşem ses elde etmektense dışarıyı duymak olduğundan , işini, belirtildiği gibi, hakkıyla yapabiliyor. Yalnız şunu da belirtmek lazım, dışarıya da biraz(!) ses veriyor. Ama yolda giderken bunun çok önemli olmadığını düşünüyorum. Günlük kullanıma çok uygun bir kulaklık değil. Ama spor yaparken, ki bu benim için bisiklet ve koşu, kesinlikle işe çok yarayan bir kulaklık. Böyle bir şeyi arayan insanlara rahatlıkla önerebilirim. Amazon’da şu anda çok uygun fiyata bulunabiliyor. Hatta mikrofonlu versiyonu da var, böylece yolda giderken telefonla dahi görüşebiliyorsunuz .

Kulaklık  img_4829

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://kirlibisikletler.com/2014/02/kim-demis-bisiklet-surerken-muzik-dinlenmez-diye/

  • Ömer on Ocak 29, 2015 at 12:25
  • Cevapla

  Ben aynı kulaklığın mikrofonlusunu aldım , inanılmaz çabuk arıza verdi , şarj tutmuyor hiçbir şekilde. Kablosuz Merlin Audiova Kemik İletim Kulaklık var şimdi onu kullanıyorum

  1. Benim aldığım da bozuldu. Ama şirkete mail attım, sorgusuz sualsiz yenisini yolladılar.
   O yenisi de bozuldu, onun da yenisini yolladılar :). En sonuncusunun içini açtım, gördüğüm kadarıyla su geçirmez denilen şey oldukça fazla su alıyor. İçerisi oksitlenmeden geçilmiyordu :).

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.