Ulaşıyorum!

Uzun süredir bir şeyler yazmıyorduk. Çünkü Pelin’in bisikletini sattık ve Pelin’le bir türlü çıkamadık ödünç/kiralık bisikletle bir yerlere.

Ama ben elimden geldiğince devam ediyorum bisiklete binmeye. Pelin’e bisiklet aldığımızda hamlamamış olayım diye .

Haftada 2 gün işe bisikletle gidiyorum, haftasonları da uzun tura çıkmaya çalışıyorum.

Bu yazıda işe gitme maceralarımı anlatmak istiyorum. Genelde 2-3 farklı yol deniyorum.

1) Tamamen sahilden. Ev – Bakırköy – Veliefendi önünden sahil yolu – Yenikapı – Sarayburnu – Karaköy – Beşiktaş – Sarıyer.

2) Kısmen E5 kısmen sahil. Ev – İncirli – Merter – Cevizlibağ – Topkapı – Aksaray – Unkapanı – Karaköy – Beşiktaş – Sarıyer

3) Tamamen E5 ve iç yollar. Ev – İncirli – Merter – Cevizlibağ – Topkapı – Aksaray – Unkapanı – Taksim – Şişli – Zincirlikuyu – Maslak – Sarıyer.

Bunların arasından en çok 1. yolu tercih ediyorum çünkü hem daha hızlı gidebiliyorum hem de deniz kenarından gitmek pek keyifli. 2. yolu genelde çıkmak için geç kalmışsam kullanıyorum, bana 8km kazandırıyor. 3. yolu da kendimi zorlamak istediğimde kullanıyorum, Cevizlibağ, Taksim ve Maslak tırmanışları gayet güzel efor harcatıyor.

Zaman olarak en kısası 2. yol, 1. ve 3. yolu kullandığımda genelde aynı süreleri harcıyorum.

Zorluk açısından da 1. yol her açıdan en kolayı. 2. yol orta derecede, 3. yol ise en zoru. En zoru olması sadece rampalardan değil trafikten de kaynaklı. Mesela son gidişimde Esentepe civarında bir şoför, otobüsü bilerek ve isteyerek üzerime sürdü. Hemen plakasını alıp İETT’ye şikayet ettim ve bana şu cevabı verdiler;

[important]Sayın Edip Dincer,
Kurumumuz adına ilgili başvurunuz için teşekkür ederiz. İlgili başvurunuz incelenmiş olup trafik kurallarını ihlal ettiğini, tehlikeli araç kullandığını sizin ve diğer yolcularımızın da can güvenliğini tehlikeye attığını belirttiğiniz ilgili taşımacı sözlü olarak ikaz edilmiş, bu ve benzeri şikayetin tekrarı halinde ise hakkında tahkikat başlatılacağı taşımacıya beyan edilmiştir. Bilgilerinize rica ederiz. [/important]

Bunun dışında işe gittikten sonra çektiklerim var . İşte bir takım kıyafetim ve ayakkabım var. Bu yüzden tayt ve formamla gidip üzerimi orada değiştiriyorum. Sabah herkesten erken gittiğim için sorun yok ama akşam çıkarken çok dalga geçiliyorum tayt yüzünden . İlk başta biraz alındım ama sonrasında ben de kendimle dalga geçmeye başladım, artık beni gören iş arkadaşlarım bana sadece “Ooo Edip yine mi Ferrari’yle geldin. Hadi iyi yolculuklar dikkat et kendine yolda” diyorlar .

Normalde işe gitmek için servise binmem ve inmem arasında geçen süre 1 saat – 1 saat 10 dakika. Bisikletle gittiğimde ise 1 saat 20 dakika . Yani çok bir farkı yok. O yüzden pek keyifli oluyor. Hatta kullandığım 1. rotayı da paylaşayım.

Bu yolda gidiş çok rahat. Sabahın köründe çıkıyorum zaten. Yollar bomboş. Tek sıkıntı yoldaki su birikintileri. Büyükşehir Belediyesi yoldaki çimenleri haliyle gece ve sabahın erken saatlerinde suluyor. Bu yüzden yerlerde çok su birikintileri oluyor. Bir de bu aralar Yenikapı’da yine(!) bir inşaat çalışması var her sabah oraya deli gibi su sıkıyorlar. Oradan geçtiğimde de haliyle her tarafım çamur oluyor. Olsun alıştım .

İşte bu da benim bisikletle işe gidiş maceram .

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://kirlibisikletler.com/2013/07/ulasiyorum/

  • Pelin on Temmuz 19, 2013 at 22:45
  • Cevapla

  Ne güzel anlattın Ben bisiklet aldığımda asıl hamlamış olan ben olacağım!

  • Dilek on Ocak 6, 2014 at 06:44
  • Cevapla

  Sayın edip bey bir tesadüf beni internet sitenizle bulusturdu inceleyincedecok hosuma
  gitti bisiklet sevdaniz ben eskiden ölürdum bisiklete binmeye yani cocukken simdi 40yasinda 3cocuk annesiyim cokheveslendim tekdar baslamak istesm nasilbir yol izlemeliyim nasil bir bisiklet almaliyim sehirici.de bisiklete binmek serbestmi beni detaylı bilgilen dirirseniz cokmemnun olurum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.