Bir Triatlon Denemesi – 1: Lisans çıkartma süreci

Tekrardan merhaba,

2017 senesinde belimde farklı seviyelerde 3 tane fıtık çıkması sonrasında, doktorun da tavsiyesiyle, bisikletin yanında yürümeye ve yüzmeye başladım (evet, triatlon bu).

Daha sonra bu yürümeler koşuya, yüzmeler de interval antrenmanlarına döndü. Ve tabii gaza gelen Edip hemen “Niye triatlon’a katılmıyorum” diye düşünmeye başladı . Amaç, birinci olup “en tri’ci benim” demek değil tabii ki, bitirip “aaa oluyormuş” diyebilmek.

Nasıl Triatlet Olunur?

Denemek isteyen olur da bilgi bulamazsa diye adım adım “bu iş nasıl olur” yazayım istedim.

İlk olarak yaptığım şey; kendime hedef belirlemek oldu. Bir gazla “Ironman 70.3 mü yapsam acaba” derken mesafeleri görmem ile “sprint”te karar kılmam bir oldu. Mesafeler genel olarak şöyle:

Yüzme Bisiklet Koşu
 Sprint
750 m
20 km
5 km
Olimpik
1.500 m
40 km
10 km
Ironman 70.3 (“Yarı Ironman” de deniyor)
1.900 m
90 km
21.1 km
Ironman
3.800 m
180 km
42.2 km

Hedefim için de Türkiye Triatlon Federasyonunun takviminden “bitirebileceğimi düşündüğüm” ve “1-2 saatte gidebileceğim mesafede olan” bir yarış seçtim: İZNİK TRİATLONU.

Sonra da neler gerekiyor diye bakmaya başladım. İlk lazım olan şey “Triatlon Lisansı“.

Triatlon Lisansı Nasıl Çıkartılır?

Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Yönetmeliği der ki

a) T.C. kimlik numarası beyanı.
b) Kulüp lisansı için 3 adet, ferdi sporcular için 2 adet vesikalık fotoğraf.
c) 18 yaşından küçükler için Veli İzin Belgesi (EK-4). Veli İzin Belgesinin birden fazla verilmesi halinde ilk tarihi taşıyan belge geçerli olup, Veli İzin Belgesinin spor kulübü yetkilisi tarafından tasdik edilmiş ve imzalanmış olması gerekir. Veli İzin Belgesinin doğruluğundan spor kulübü sorumludur.
d) Sağlık İzin Belgesi.
e) Kulüp adına lisans alacaklar için iki adet, ferdi lisans alacaklar için bir adet tescil fişi (EK-2).
Federasyonlar faaliyette bulundukları spor dalı özelliğine göre lisans başvurularında başka belgeler isteyebilirler.
İl müdürlüğünce yukarıda belirtilen belgelerle birlikte müracaat edenlere, kulüp lisansı veya ferdi lisans belgesi hazırlanır ve tescil işlemi tamamlanır.
Sporcu tescil fişlerinin bir adedi kulüp sporcusu ise spor kulübüne verilir, bir adedi de il müdürlüğünde saklanır.

Yani; bir kimlik, 2 adet fotoğraf (birisi yönetmeliğin en altında bulunan veya bu sayfadan indirilebilen Sicil Formuna yapıştırılacak) ve -Sağlık Ocağından alınabilen- Sağlık Belgesi ile İl Müdürlüğüne gittiğinizde size lisansınızı veriyorlar teorik olarak.

Çok darladım, oraya mail attım, buraya telefon açtım; “bu işi posta yolu ile halledebiliyor muyuz” diye ama illa ki şahsen (çünkü ıslak imzamız gerekiyormuş) ve illa ki Lisans Sicil Şubelerine başvurmak gerekiyor. Yani çalışıyorsanız bir gün izin alıp sırf bu işe ayırmak mantıklı olabilir (sağlık raporuydu, belgelerin teslimiydi falan filan).

Sonuç olarak aşamalar şunlar;

 1. Sporcu Tescil Formu indirilecek, bilgisayarda doldurulacak.
 2. Doldurulan form çıktı alınıp imzalanacak ve vesikalık fotoğraflardan  biri yapıştırılacak  (Ben formu iki sayfa görünce arkalı önlü aldım. Öyle değilmiş. İki sayfa da sadece önde olacakmış. Sağolsun oradaki arkadaş tekrar doldurup çıktı aldı benim için).
 3. Yapıştırılan fotoğraf dışında 1 fotoğraf daha yanınızda olacak.
 4. Tek hekim onaylı “Spor yapabilir”/”Spor yapmasında sakınca yoktur” sağlık raporu alınacak (ben çalıştığım belediyenin Sağlık İşleri Müdürlüğünden aldım).
 5. T.C. Kimlik Numarası yazan bir kimlik yanınızda olacak -ki bana sormadılar bile “kimlik var mı” diye-.
 6. Bunlar şahsen Lisans Sicil Şubesine teslim edilecek.
 7. Hemen orada Lisans teslim alınacak. Şunu da ekleyeyim, herhangi bir ücreti yok.

Bugün yaptım bu denilen şeyleri. Veeeee Lisansımı aldım;

lisansblog

Artık devlet katında bile tanınan bir triatlet oldum .

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://kirlibisikletler.com/2018/03/bir-triatlon-denemesi-1-lisans-cikartma-sureci/

Yorumu formunu geç

  • Tuğrul on Nisan 3, 2019 at 14:46
  • Cevapla

  Çok işe yarar bir yazı teşekkür ediyorum…

  • Emine on Haziran 7, 2019 at 15:16
  • Cevapla

  Teşekkürler bilgilendirme için

  • Melih on Temmuz 1, 2019 at 20:47
  • Cevapla

  Edip abi melih karlıdağ ben bandırmdan (şmg) valla senden bu konuda bilgi alarak bu spora adım atacağım için memnunum.

  1. Oo çok sevindim Melih. Eğer bir şey danışmak istersen seve seve yardımcı olurum

  • EMREe on Ocak 23, 2020 at 09:03
  • Cevapla

  dostum selamlar,
  ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum; linkte bıraktığın lisans tescil fişi güncel değil ve kabul edilmiyor ilgili yerden;
  isterseniz gsb sitesinden son lisans fişini linke koyun, böylelikle sizin bu faydalı rehberinizden yararlanan arkadaşlara da iki iş çıkmaz git gel yapmazlar.
  Onun dışında çok teşekkürler; ben de tüm bu sporları ufak ufak yapmaktayım ve inşallah bu sene hepsini bir araya getirmeye çalışıyorum, çok faydalı bir rehber olmuş. Bu konuda Türkçe pek kaynak yok, keşke yazı dizisine devam etseniz

  1. Merhaba,
   Uyarı için teşekkürler, bağlantıyı güncelledim.
   Ben de devam etmek istiyorum bir şeyler yazmaya ama pek vakit bulamıyorum artık.
   Bir ara gaza gelip yine yazarım diye ümit ediyorum .

 1. Merhaba Edip bey öncelikle yaptığınız bilgilendirme için teşekkür ederim. Ben de bu spora başlayacağım. Kendimi nasıl geliştirebilirim bilmiyorum. Burada kulüp falan yok merkezde var. Merkez de buraya 3-4 saat falan sürüyor. Sizce nasıl ilerlemeliyim?

  1. Merhaba, bilgiler işinize yaradıysa ne mutlu. Yol gösterme konusunda ise, antrenör olmadığım için, ancak size ancak neler yaptığımı aktarabilirim . Şu anda pandemi sonrasındaki ilk triatlon yarışıma (19 Haziran Beylikdüzü) hazırlanıyorum. Haftanın 2 günü bisikletle, rampası bol olan işime gidip geliyorum. Haftanın 4 günü Garmin Coach (Greg McMillan)’un antrenman programını takip etmeye çalışıyorum. Yüzme konusunda çok çok bir iddiam olmadığı için haftanın 1 günü de yüzme antrenmanı yapıyorum . Fırsat buldukça da evde güç antrenmanı yapmaya çalışıyorum. Elimizin altında internet olduğu sürece kulüp konusuna çok takılmaya gerek yok bence. Araştırıp, okuyup kendi limitlerimize göre akıllı bir antrenman programı çıkarttıktan sonra olay üşenmeyip, kendimizi hafif zorlayarak antrenman yapmaya bakıyor. Umarım siz de hedefinize en kolay şekilde ulaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.