Doğru bisiklet ayakkabısını seçmek

wire_vent_yel_pss

Doğruyu söyleyin;

İlk olarak kendinize dürüst olmalısınız. Yeni bisiklet ayakkabılarınızı nasıl bir sürüş tarzı için kullanacağınız konusunda dürüst olmalısınız. Eğer çoğunlukla her hava koşulunda, tüm yıl boyunca, trafik içinde bolca dur-kalk yaparak bisiklet sürüyorsanız; 500TL’lik, süper hafif, karbon tabanlı, çılgın havalandırmalı bir yarış ayakkabısına ihtiyacınız yok. Ayaklarınız üşüyecek, ıslanacak; ayakkabılar ilk sürüş sonrası mahvolacak ve sonra da işyeri merdivenlerinde düşmenize neden olacak.

Pedallarınızla eşleştirin;

Pedal seçimi de önemlidir. Birçok yarış ayakkabısı 3 vidalı sisteme ve tek taraflı pedala uygundur. Bu ayakkabılar trafikle pek de iyi anlaşamayabilirler. Şehir içi kullanımlar için çift taraflı pedal ve yürüyüşü kolaylaştırması için gömülü kalleri olan bir ayakkabı rahat etmenizi sağlayacaktır. Eğer ağır tur ayakkabıları performans konusunda içinize kurt düşürüyorsa, dağ bisikleti ayakkabıları veya kros yarışı ayakkabılarını düşünebilirsiniz. Bunlar da ortalama bir yarış ayakkabısı kadar hafif olacaktır.

 

Ayakkabı Tipi Uygun Kal Tipi Uygun Pedal Tipi
1-1 1-2 1-3
2-1 2-2 2-3
3-1 3-2 3-3

Şeklinizi belirleyin;

Bisiklette ayak problemleri genellikle ayakkabı şeklinin ayağa uymaması nedeniyle gerçekleşir. Yanlış bir seçim yapmamak için, çıplak ayakla beyaz bir kağıdın üzerine basarken ayağınızın çevresini çizin ve ayakkabı almaya gittiğinizde alacağınız ayakkabının tabanlığının ayağınızın şekline benzemesine özen gösterin. Ayakkabıları denerken, ayakkabının çok sıkı olmadığından emin olmak için ayağa kalkın ve ayağınızın ön kısmı ile tabana baskı uygulayın.

Ağrıya gerek yok;

Ayakkabıdan ayrı alınan tabanlıklar, ayağınızın daha çok rahat etmesini sağlayabilir. Bu tabanlıklar, ayak tabanınıza hem daha çok destek sağlayacak hem de pedala basarken topuğu daha iyi kavrayacaklardır. Ayak hatta diz problemlerinin önüne geçmek için yapılabilecek en iyi şey; ayak taramaları ve dinamik pedala basma analizleri yapabilecek bir ayak hastalıkları uzmanına gidip size özel bir tabanlık önerisi almak olacaktır.

 

Kaynak: Cycling Plus, Mart 2014 (Sayı:285) , Sayfa: 137
Çeviri ve eklemeler: Edip Dinçer

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://kirlibisikletler.com/2014/09/dogru-bisiklet-ayakkabisini-secmek/

    • Pelin on Eylül 24, 2014 at 14:36
    • Cevapla

    Zor bir konuda bilgilendiren ve sıkmayan bir yazı seçmişsin Edip, eline sağlık! Ama burdan başlayarak artan sorularım da olacak zamanı gelince

    1. Sana en güzel ayakkabıları alıcam!

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.